Nasz Ekspert Krzysztof Dziaduszyński w wypowiedzi dla forbes.pl

Ekspert Energii dla firm S.A. ds. fotowoltaiki - Krzysztof Dziaduszyński skomentował dla forbes.pl raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej

, który wskazuje, że sektor OZE wzrósł
w ubiegłym roku o 8,3%, co jest najwyższym odnotowanym skokiem.

W ciągu ostatnich pięciu lat sektor ten powiększył się o ponad jedną trzecią. To fotowoltaika odnotowała najwyższy wzrost wśród źródeł energii odnawialnej – aż 26 proc. Zainstalowano łącznie 47 GW nowych systemów PV. Choć nadal jednak najwięcej nowych mocy instaluje się w Azji – 48 proc. stary kontynent wyraźnie podąża jej śladem.

„Tak dobry wynik spowodowany jest redukcją cen urządzeń fotowoltaicznych o prawie 80 proc. w ciągu ostatnich 8 - 10 lat.” - zauważył Krzysztof Dziaduszyński. Ponadto wskazał na możliwości magazynowania wytworzonej energii.

Idea magazynowania jest prosta – panele fotowoltaiczne produkują energię, która nie jest wykorzystana na bieżąco z uwagi na niskie zapotrzebowanie. Energia ta jest magazynowana za pomocą specjalnych baterii i możliwe jest jej wykorzystanie w okresie wyższego zapotrzebowania. W typowym gospodarstwie domowym większość energii elektrycznej zużywana jest wieczorami lub wczesnym rankiem, kiedy produkcja jest znikoma. 

„Systemy magazynowania energii, które w najbliższych latach zrewolucjonizują energetykę, to mądra inwestycja, która sprawi, że gospodarstwo domowe będzie w coraz większym stopniu niezależne od sieci publicznej. Pozwala to zaoszczędzić na rachunkach, a także oszczędza zasoby kopalne i jest działaniem proekologicznym” – podsumowuje nasz ekspert. 

Więcej informacji:

http://www.forbes.pl/odnawialne-zrodla-energii-raport-irena,artykuly,205069,1,1.html

« wróć